A magyar nyelvújítás dokumentumai 1810–1830

A szövegeket válogatta, az adatokat feldolgozta, a digitalizálást végezte: Czifra Mariann

Szerkesztő: Debreczeni Attila

Lektor: Vaderna Gábor

Informatikai fejlesztés: Nyitrai Nóra

 

A nyelvújítás általános értelemben véve a nyelv életébe való szándékolt és tudatos, a nyelv gazdagításának céljával történő beavatkozást jelent, amely Magyarországon a 18. század utolsó harmadában indult és a 19. század elején teljesedett ki. A hagyomány szerint ennek vezéralakja Kazinczy Ferenc volt, aki munkásságával rá is szolgált erre a címre. A jelenség azonban, amely végső soron a magyar köznyelv megújulását eredményezte nyilvánvalóan nem egyetlen személy munkásságán, és nem csupán néhány jól ismert szövegen keresztül érte el hatását. A Mondolat, a válaszul írt Felelet és a Tövisek és Virágok csak a jéghegy csúcsát képezik.

Az oldal a magyar nyelvújítás két évtizedének szövegkorpuszát, a nyelvvel foglalkozó kéziratokat, folyóiratcikkeket és könyveket közli. A digitalizált szövegek szerzők, művek, műfajok, kronológia és forrástípusok alapján rendezhetők.

A honlap egy 2014-ben indult kutatás eredménye. A kezdeti cél az volt, hogy elkészüljön az 1810-es és 1820-as évek magyar nyelvű nyelvújítási szövegeinek bibliográfiája. Ez az időszak a magyar nyelvújítás legeseménydúsabb periódusa és mindezidáig egyetlen próbálkozás sem történt a korpusz átfogó áttekintésére. A honlap által a nyelvújítás egyik fontos korszaka a szélesebb nyilvánosság számára megismerhetővé, az irodalomtörténészek és nyelvészek számára pedig kutathatóvá válik.

 

Tovább az elektronikus kiadáshoz